Przejdź do głównej treści
Znak UE

Rewitalizacja Dziecińca pod Słońcem

Dzieciniec pod Słońcem powstał w 1928 roku nad Wartą, jako pierwszy w Poznaniu Ogród Jordanowski. Zbudowany został w stylu dworkowym i otoczony został pięknym francuskim ogrodem. Na dzieciniec składały się: bawialnia, jadalnia i łaźnia.

Projekt rewaloryzacji Dziecińca zakłada rewitalizację wraz z zagospodarowaniem terenu kompleksu zabytkowych obiektów pn. "Dzieciniec pod Słońcem", położonego przy ul. Droga Dębińska 21, wpisanego indywidualnie do rejestru zabytków pod nr A 290 decyzją z dnia 8 września 1986r. Obszar ten jest również objęty ochroną konserwatorską, jako element zespołu urbanistyczno-architektonicznego Wildy, wpisanego do rejestru zabytków w ramach najstarszych dzielnic Poznania pod nr A 239 decyzją z dnia 6 października 1982r.

Inwestycja obejmuje swoim zakresem prace konserwatorskie, budowlane, rozbiórkowe i instalacyjne w obrębie budynków oraz prace drogowe, zieleniarskie i zagospodarowanie ogrodu jordanowskiego. Zadanie inwestycyjne obejmuje obiekty: budynek główny, do którego przylegają od zachodu i wschodu długie podcienia, zakończone niewielkimi budynkami oraz położony na zachód od niego wolnostojący budynek użytkowany obecnie przez dyrekcję Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, a także budowę nowoprojektowanego budynku.

Przedsięwzięcie zakłada przystosowanie obecnego rozkładu funkcji zabytkowego kompleksu dla potrzeb Młodzieżowego Domu Kultury (MDK1) i ogrodu jordanowskiego, tj. stworzenie koncepcji, która zapewni harmonijne przenikanie się zabytkowej przestrzeni z nowoczesnymi rozwiązaniami, z uwzględnieniem rozdziału mediów i instalacji budynku, dostosowanie obiektu do obecnych przepisów, zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego, a także udostępnienie obiektu dla osób niepełnosprawnych.

Projekt przewiduje również odtworzenie stanu pierwotnego podcieni wschodnich, które obecnie są zabudowane i tworzą budynek "D". Zrewaloryzowane podcienia staną się miejscem stałych wystaw i ekspozycji prac malarskich.

Kolejnym bardzo ważnym elementem projektu jest zagospodarowanie zabytkowej przestrzeni ogrodu jordanowskiego tak, aby mógł się on stać bardziej atrakcyjny, jako miejsce spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim miejsce prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. Rewaloryzacja terenów ogrodu obejmuje przede wszystkim następujące obiekty:

  1. plac zabaw w północnej części ogrodu,
  2. dwa boiska do siatkówki plażowej od strony ul. Piastowskiej,
  3. fontannę zlokalizowaną w południowej części ogrodu wraz z przyłączem oraz budowę nowego budynku technicznego wraz z pomieszczeniem socjalnym, łazienką oraz warsztatem i magazynem sprzętu.

Obszar "Dziecińca pod Słońcem" zostanie objęty monitoringiem wizyjnym, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa osób korzystających z oferty MDK1 oraz innych osób przebywających na jego terenie.

Celem projektu pn. "Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego kompleksu Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu" jest ochrona, promowanie, zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego oraz poprawa dostępności mieszkańców Poznania i całej Wielkopolski do dóbr i usług kultury. Zmiana sposobu zagospodarowania zabytkowych budynków Dziecińca pod Słońcem ma na celu podwyższenie jakości oraz rozszerzenie działalności kulturalno-edukacyjnej, a przez to wzmocnienie pozycji MDK1 na rynku usług „przemysłów czasu wolnego” w regionie.

W wyniku realizacji projektu nastąpi:

  • znacząca poprawa stanu zachowania kompleksu Dziecińca pod Słońcem,
  • zwiększenie atrakcyjności MDK1 dla potrzeb społecznych, turystycznych i edukacyjnych,
  • wzrost atrakcyjności społecznej i kulturalnej regionu,
  • zwiększenie dostępu do oferty kulturalnej i edukacyjnej oraz dostosowanie jej do potrzeb i oczekiwań różnych grup widzów,
  • wykreowanie przyjaznego miejsca spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, dorosłych, seniorów i osób niepełnosprawnych,
  • wzrost liczby odwiedzających,
  • podniesienie poziomu bezpieczeństwa obiektów, co wpłynie na komfort przebywania na terenie placówki przez uczestników zajęć i pracowników MDK1.

Osiągnięcie celu głównego projektu w dłuższym czasie wpłynie na podniesienie atrakcyjności miasta i regionu w zakresie kultury i budowy potencjału województwa. Dzięki projektowi wzmocni się rola Poznania, w tym Dzielnicy Wilda, jako ważnego ośrodka kulturalnego. Projekt wpłynie pozytywnie na zwiększenie udziału kultury w życiu mieszkańców.

Całkowita wartość projektu: 10 473 241,05 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 8 539 985,55 PLN

Wniosek o dofinansowanie "Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego kompleksu Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu" uzyskał dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 z poddziałania 4.4.3. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego w ramach ZIT dla MOF Poznania. Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 4 sierpnia 2017r.

Zadanie zagospodarowania i rewaloryzacji kompleksu Dzieciniec pod Słońcem z terenem ogrodu jordanowskiego wraz z zakupem wyposażenia zrealizowane zostanie do końca 2018r.

Galerie zdjęć
Dzieciniec pod Słońcem – wizualizacje

Wizualizacja Dziecińca MDK1 - zdjęcie 1Wizualizacja Dziecińca pod Słońcem - zdjęcie duże nr 1

 

 

Wizualizacja Dziecińca MDK1 - zdjęcie 2Wizualizacja Dziecińca pod Słońcem - zdjęcie duże nr 2

 

 

Wizualizacja Dziecińca MDK1 - zdjęcie 3Wizualizacja Dziecińca pod Słońcem - zdjęcie duże nr 3